Moje haiku(1)

 


***


poranne niebo

w kropli przegląda się

lipcowe słońce


***


falujący łan

pachnie pieczonym chlebem

mój stary dom


***


chwila wspomnień

znajomą ścieżką lasu

smak poziomek


Co to jest haiku?

Typowe haiku ma trzy wersy, kolejno: pięcio-, siedmio- i pięciosylabowy, czyli 5-7-5. Dla porównania, starsza od haiku japońska tanka ma strukturę 5-7-5-7-7 (inne różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami są istotniejsze).

Czasem są spotykane formy dłuższe, podzielone na zwrotki o podanej długości wersów, albo haiku kompletnie niezwiązane długością wersów, jednak wciąż oddające ducha tej sztuki. W językach innych niż japoński, ze względu na odmienne zasady ich budowy, poeci przeważnie nie stosują się do tych wymogów.

Ważnymi elementami klasycznego haiku są:

kigo – odniesienie do pory roku lub dnia,
cięcie – podział wiersza na dwie w pewnym stopniu niezależne części (w językach innych niż japoński zaznaczane myślnikiem lub innym znakiem).

Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność, estetyczny minimalizm i wyzbycie się własnego ja. Najlepsze haiku często świadomie nie pozwalają na jakąkolwiek konkretną interpretację, a jednak pozostawiają w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać poeta.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Haiku


Obraz Mariya Muschard z Pixabay



Zobacz również:

2 Dodaj komentarz

  1. słońce na dłoni
    i słowo jak mruczenie
    czuję twój spokój

    Pozdrawiam serdecznie🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. lipcowy kocur...
    mruczący w takt czesania...
    nasionek trawy...
    ...
    metrum 575(77) harmonizuje z konkretnym językiem japońskim i trzymanie się go na siłę, zbyt dokładnie w innych językach może psuć spontaniczność tworzenia, mimo wszystko jednak pozbycie się go całkiem może psuć z kolei zwięzłość wypowiedzi... nieźle jest się go trzymać, ale jednocześnie nie ma sensu tworzyć problemu, gdy się z niego czasem wyłamiemy...
    ...
    nie ma czegoś takiego, jak "filozofia zen", jest tylko wiele osobistych, indywidualnych stylów życia powstałych jako ewentualne skutki uboczne praktyki zen, która sama w sobie nie ma celu, jedynie tylko owe skutki...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń